ГО "Діти війни столиці України"
Новини
Законодавство
Наші консультації
Зразки документів
Питання/Відповіді
Відгуки
Спогади
Контакти

Коли справедливість стає законом
(Чергова перемога дітей війни в Європейському суді)

Європейський суд з прав людини 24.10.2013 у справі за №72631/12 "Нечипоренко та інші проти України" виніс чергове рішення на користь ще 250 громадян України, яким визнав неприйнятними тривале невиконання судових рішень й відсутність ефективних засобів правового захисту, що свідчить про системні порушення в Україні ст. 6 § 1 і 13 Конвенції та ст.1 Протоколу за № 1, а також постановив, що протягом трьох місяців держава - відповідач зобов'язана забезпечити дотримання внутрішніх рішень, які залишаються невиконаними та зобов'язана виплатити 2000 евро кожному заявнику в якості компенсації матеріальної та моральної шкоди.

За відсутності політичної волі у можновладців дотримуватись принципу верховенства права й не порушувати соціальні права людей, що підтверджені судовими рішеннями, Європейський суд з прав людини ще одним своїм рішенням повністю підтримав та відновив соціальні права громадян України, в тому числі дітей війни, членів ГО "Діти війни столиці".

То ж чергове рішення міжнародного суду, яке нині вже пред'явлено до виконання, як ще одна перемога громадян у боротьбі з державою за свої права і як можливість добитись виконання судових рішень підтверджує вже істину, коли закон втрачає справедливість, справедливість стає законом, а коли злочинцем стає держава, право бути суддею належить кожному свідомому й гідному громадянину, кожній дитині війни.

Яскравим прикладом успішної боротьби за свої права є виконання рішення ЄСПЛ у справі №65656/11 "Цибулько та інші проти України" від 20.06.2013 р., яке вже виконано на користь дітей війни шляхом виплати грошових коштів у сумі понад 20 тисяч гривень кожному заявнику, у тому числі з урахуванням пені за затримку виконання понад три місяці.

Незважаючи на протидію антинародної злочинної влади діти війни столиці продовжують боротьбу за свої права, оскільки переконані, що лише через рішення Європейського суду з прав людини є можливість змусити владу виконати судові рішення та виплатити матеріальну і моральну шкоду (справедливу сатисфакцію), що в багато разів перевищуватиме заборгованість за рішеннями національних судів.

Про наступне рішення Євросуду в аналогічній попереднім справі "Чернов та інші проти України", яка буде розглянута вже незабаром, проінформуємо додаткового.

Таким чином члени ГО "Діти війни столиці" продовжують добиватись своїх прав, одночасно утверджуючи соціальну справедливість та європейські цінності в Україні.

Все відбувається саме так, як колись сказав мудрий Махатма Ганді : "З початку Вас не помічають, потім над Вами сміються, потім з Вами борються, а потім Ви перемагаєте".

Так само з початку дітей війни не хотіли бачити, ігнорували, перешкоджали у відновленні законного права, потім їх ображали, потім насміхались над старенькими людьми, потім оскаженіло боролись з ними, а потім діти війни стали перемагати у цій нелегкій нав'язаній їм можновладцями боротьбі.

Також хочу проінформувати дітей війни, що з 01.01.2014 р. змінено правило 47 Регламенту Європейського суду з прав людини, вимоги якого стали більш жорсткішими до скарг, які мають розглядатись швидше, а суд має діяти ефективніше, тому не потрібно втрачати надії, а за свої права необхідно боротись. Про зміни Правил та спрощену форму заяви ГО "Діти війни столиці" повідомить додатково як і про алгоритм дій у боротьбі за свої права.

Саме тому раджу і нині оскаржувати протиправну бездіяльність управлінь ДВС, чи оскаржувати їх протиправні рішення про закінчення виконавчого провадження без фактичної виплати грошових коштів за судовим рішенням. Саме така, чи інша переписка, такі листи, чи рішення будуть належними доказами у Європейському суді з прав людини, що свідчитимуть про невиконання рішення національних судів протягом тривалого часу за відсутності для цього коштів через неналежне бюджетне фінансування.

Залежно від того, в якій стадії виконавче провадження, є і інший шлях, можливо, на перший погляд більш доступніший, але точно не простіший і не коротший, оскільки тихенько проте наполегливо пропонується самою владою.

Зокрема, у зв'язку з набранням чинності положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 р. за № 4901-VI, діти війни та "чорнобильці" можуть звернутись до суду першої інстанції із заявою про зміну порядку й способу виконання рішення суду на стягнення з Управління ПФУ відповідної нарахованої суми, після чого отримати виконавчий лист та пред'явити його до виконання до Державної казначейської служби України.

Так зазначено в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 №846/12/13-13, що містить приписи судам, оскільки, відповідно до ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", держава гарантує виконання лише рішення суду про стягнення коштів, а судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, унеможливлює їх виконання без зміни способу виконання.

Згідно з ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів ), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції із поданням для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Разом з тим, така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат в певній сумі за певний період.

Вже є такі ухвали судів як за заявами дітей війни й чорнобильців, так і за поданнями управлінь Державної виконавчої служби, а також, є ухвали про відмову у зміні порядку та способу виконання судового рішення, проте фактично судові рішення не виконуються, а виконавчі провадження призупинені. В переважній більшості суди відмовляють в задоволенні як подань ДВС так і заяв громадян про змніу на стягнення, посилаючись на попереднє роз'яснення Вищого адміністративний суд України від 13.06.2012 за №1483/12/13-12, який за змістом зовсім протележний листу ВАСУ від 13.06.2013 за №846/12/13-13.

При цьому, дітям війни та чорнобильцям слід бути готовим до того, що соціальні відомства, аби затягти реальне виконання рішень, ймовірно згодом почнуть оскаржувати рішення судів про зміну способу виконання рішень.

Таку нечувану турботу і щедрість можна пояснити лише бажанням нинішньої влади створити низку перешкод, щоб завдяки їм позбавити не менше половин стягувачів можливості одержати кошти та повести через них дітей війни як по новому проте довгому та звивистому шляху, аби свідомі громадяни не подавали скарги до Європейського суду з прав людини із вимогою виплати справедливої сатисфакції (моральної шкоди). Це насторожує ще й тому, що чиновники наполегливо самі пропонують людям йти по такому шляху, який таїть у собі безліч нових юридичного характеру пасток, строків, вимог, аби якомога довше людям не виплачувати гроші, або не виплати їх взагалі.

У зв'язку з прийняттям скандального ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 р. за № 4901-VI, положення якого не діють через зміни, що внесені до нього ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання судових рішень" від 19.09.2013р. за №583-VI, оскільки щонайменше протягом року (до жовтня 2014р.), проводитиметься інвентаризація судових справ про соціальні виплати, а не фактична виплата заборгованості за судовими рішеннями Державною казначейською службою України як єдиним розпорядником бюджетних коштів.

Виникає логічне запитання: для чого приймати Закон № 4901-VI, який фактично не діє, вносити до нього зміни, що відтерміновують виконання судових рішень навіть про стягнення, коли можна просто прийняти закон про справжні гарантії виконання судових рішень і про зобов'язання і про стягнення, а не створювати безліч штучних перешкод для дітей війни.

У відповіді на це питання криється вся сутність олігархічно-буржуазної влади. Це як і домовленості президентів про зниження на третину ціни на російський газ, проте фактично зниження ціни на газ для населення не буде. Чи як "боротьба" з корупцією, яка "пронизала суспільство за кілька останніх років".... Чи "покращення", про яке не чув хіба що глухий, чи якого не бачить хіба що сліпий, яке насправді не відбулося ...

Саме тому не має жодних гарантій що будуть виконуватись судові рішення через Державну казначейську службу України про стягнення боргу не з управлінь ПФУ, а шляхом виплат за рахунок коштів з державного бюджету. При цьому такі кошти мають бути закладені у відповідній кількості у державному бюджеті на 2014 рік, який ще не прийнято. ГО "Діти війни столиці" подано таке клопотання, проте влада глуха до проблем простих людей. Можливо, як і обіцянки повернути громадянам вклади в ощадбанк, які лунають напередодні чергових виборів, залишаться обіцянками про виплати їх у 2015 р., вже після виборів.

Цілком ймовірно, що в такій трагікомедії сценарій ролі доброго царя, що обіцятиме виконати чи сприятиме виконанню судових рішень, можновладці будуть писати за кошти дітей війни.

Примарна процедура виконання рішень національних судів, що визначена ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" аж ніяк не вирішує системну проблему тривалого невиконання судових рішень в Україні, а лише заплутує людей, які намагаються добитися виконання свого судового рішення.

То ж з урахуванням викладеного вище і досвіду боротьби за соціальні права простих людей, рекомендую лише один вихід із даної ситуації, правильний і прямий: широка та вже протоптана дорога до Європейського суду з прав людини. Все інше - від лукавого, другорядне, неголовне.

Адже, як сказав колись великий Махатма Ганді, грам власного досвіду коштує дорожче тони чужих настанов.Валентин Сміхун
юрист, голова ГО "Діти війни столиці України"
Полковник Об'єднаної Ради українського
та зарубіжного козацтва


«Центр Інформаційних Технологій "БРАВО" »