ГО "Діти війни столиці України"
Новини
Законодавство
Наші консультації
Зразки документів
Питання/Відповіді
Відгуки
Спогади
Контакти

Україна. Класові війни. Епізод 9127

Атака влади на пільги чорнобильців, афганців, дітей війни та інших соціально вразливих громадян, оформлена у вигляді урядового законопроекту 9127, сколихнула Україну. Хоча не сколихнула навіть - струсонула. Отак взяла за комір і ткнула в телевізор з випуском парламентських новин - "Дивися! Це - політика! Ти можеш нею не займатися, але вона все одно займається тобою!" При чому цього разу політика не проста, а з яскравим класовим відтінком - коли олігархи, використовуючи своє положення в державі, перекладають задоволення своїх апетитів на простих громадян уже в законодавчому порядку.

Сьогодні - по гарячих слідах - хотілося б поговорити про події 20 вересня під Верховною Радою. Точніше - про їхню першопричину - зловісний законопроект 9127. На нашу думку, цей приклад варто розглядати в термінології і поняттях конфліктів і війн. Зокрема класових.

Маскування перед наступом

Законопроект назвали невинно - "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Хто з нормальних людей (навіть - юристів!) здогадається, що він про скасування пільг чорнобильцям, афганцям, дітям війни...?!

І подання до нього виглядає невинно - трохи про суди, про європейський вибір. Лише потім з'являється таке, від чого у людей, вже знайомих зі звичками влади, пробігають мурашки по спині: "Крім того, метою проекту є вирішення питання щодо погашення вже існуючої заборгованості за судовими рішеннями, відповідальність за виконання яких несе держава. Погашення такої заборгованості здійснюватиметься в порядку та строки, встановлені Кабінетом Міністрів України з урахуванням результатів аналізу наявних фінансових ресурсів держави".

Якщо читач "в темі", то даний абзац має нагадати, що значна кількість пенсіонерів і пільговиків (наприклад, тих же дітей війни або військових пенсіонерів) стала одержувати належне їм саме завдяки судовим позовам до держави.

Але скільки їх - тих, хто "в темі". Тому слід визнати, що маскування виявилося вдалим: усе виглядає мирно і безневинно. Майже так, як німецький бік державного кордону за кілька днів до 22 червня 1941-го.

А далі... була війна.

У нашому випадку - агресія правлячого олігархічного класу на соціальні права громадян.

Наступ

Законопроект 9127 зареєстровано апаратом Верховної Ради 8 вересня, а вже об 11:50 наступного дня більшість під керуванням В. Литвина "проштампувала" постанову про включення його до порядку денного сесії.

11:51 - приймається рішення про розгляд за скороченою процедурою.

Далі головування приймає перший заступник Литвина - комуніст Адам Мартинюк і...

12:12 - ухвалено в першому читанні!

Втомлені від "трудов праведних" народні обранці розходяться на свою перерву для відпочинку, не забувши подовжити її на ті тринадцять хвилин, що "відхватило" скорочене обговорення. А загалом їм вистачило трохи більше півгодини, щоб "проштампувати" рішення про значне скорочення пільг для соціально вразливих верств населення. Яких? Щоб зрозуміти це, слід дочитати проект закону і супроводжувальні документи. Виявляється, що безпосередньо питанням виконання судових рішень в ньому присвячені лише п'ять сторінок. Інші ж п'ятнадцять зайняті так званими "Прикінцевими та перехідними положеннями", суть яких зводиться до скасування пільг, передбачених чинним законодавством, судові позови по наданню котрих масово стали подавати громадяни.

За оцінками "Дзеркала тижня", цей перелік налічує 36 (тридцять шість!) категорій громадян загальною чисельністю більше 10 млн. (десять мільйонів!). (Див. довідку).

У разі прийняття "Закону України про гарантії держави щодо виконання судових рішень", усім цим людям якщо і будуть надалі надаватися якісь пільги, то лише на підставах і в порядку, визначеному урядом. Тобто, Кабмін буде вирішувати, кому і скільки дати. При тому, що він уже не матиме обов'язків виконувати існуючі закони щодо гарантій соціального захисту.

Ось насправді про що цей законопроект. А не про виконання судових рішень і європейські конвенції з цього приводу, як цинічно брехали його автори і їхня "підтанцьовка" у Верховній Раді.

Мета і засоби

Можуть заперечити, що після київських подій 20 вересня і переговорів між владою та протестуючими гострота питання знята - "Ось і Тігіпко по телевізору сказав..."

Але все це - слова. І вартість їхня не більша, ніж передвиборних обіцянок тих же Тігіпка, Литвина або регіоналів.

"Багаті заплатять за бідних!" Ага, зараз! Спитайте тепер в Чечетова, чому він диригує в залі засідань не так, як обіцяв в усіх "Свободах слова".

От законопроект - це реальність!

Скажемо більше, - навіть якщо з нього викинути всі ці "Прикінцеві й перехідні положення", але гроші на буцімто узгоджені соціальні виплати не закласти в проект Держбюджету-2012, то пільговикам все одно доведеться вибивати їх через суди. Та суди вже спиратимуться на новий закон, нехай і без одіозного розділу.

Крім того, зверніть увагу - уряд пішов домовлятися лише з найбільш бойовою частиною протестуючих 20 вересня - афганцями. Можливо, ще з чорнобильцями та кимось іншим. У той час як потенційних постраждалих - 36 категорій, більше 10 мільйонів. І ніхто не може сказати, як, за волею олігархів, за якихось тридцять хвилин може змінитися становище кожного з них. І цей стан "невагомості" для кожного четвертого українця зберігатиметься доти, доки буде існувати така політична система - безвідповідальної олігархічно-чиновної влади, без реальних противаг у вигляді дієвої опозиції.

До речі, на нашу думку, страх перед можливістю стихійного виникнення такої опозиції - це єдине, що поки стримає владу від прийняття радикальних антисоціальних рішень саме зараз - перед виборами. Загалом же можна цілком погодитися з прогнозом, зробленим заступником голови Соцпартії Денисом Русаком під час одного з мітингів протесту: "Можливо, уряд і піде на поступки чорнобильцям, афганцям і дітям війни, але це не вирішить проблеми загалом. Інтереси олігархів будуть реалізовані після парламентських виборів".

Отже, повертаємося до того, з чого почали - якщо українці не хочуть і надалі залишатися в заручниках олігархів від політики та політики від олігархів, - вони повинні взяти політику у свої власні руки.Андрій СТРЕЛЬНІКОВ

Довідка:

Вони - на прицілі в можновладців!

Приблизний перелік категорій громадян, пільги для яких законопроектом 9127 планується обмежити або взагалі скасувати:

  • усі категорії чорнобильців - батьки і діти, школярі і студенти, учасники ліквідації аварії та жителі зон зараження, працюючі і пенсіонери, інваліди всіх груп та категорій, сім'ї і діти загиблих ліквідаторів аварії;
  • учасники бойових дій, учасники війни, інваліди війни, а також члени їхніх родин;
  • діти війни;
  • працівники шахт і гірничих підприємств, а також особи, які мають право на безплатне отримання вугілля;
  • ветерани праці та особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також члени їхніх родин;
  • колишні неповнолітні в'язні концтаборів і гетто, зокрема інваліди, зокрема нагороджені орденами й медалями, дружини (чоловіки) тих, хто помер від нацистських переслідувань, зокрема інвалідів;
  • працівники культури, медики й фармацевти, спеціалісти із захисту рослин, які живуть у сільській місцевості;
  • працівники міліції та члени їхніх родин;
  • слідчі прокуратури і члени їхніх родин;
  • особовий склад державної пожежної охорони та члени їхніх родин.

«Центр Інформаційних Технологій "БРАВО" »