ГО "Діти війни столиці України"
Новини
Законодавство
Наші консультації
Зразки документів
Питання/Відповіді
Відгуки
Спогади
Контакти

ДІТЯМ ВІЙНИ - ЗНОВУ СЮРПРИЗ

Верховна Рада України 08.07.2011 р. прийняла Закон України №7530-VI "Про судовий збір", яким визначено правові засади і порядок сплати судового збору, платників, об?єкти, розміри судового збору та звільнення від його сплати.

Знову всупереч Конституції України 238 депутатів (від ПР та БЮТ) протягли антинародний закон, яким переклала на плечі громадян обов'язок фінансування правосуддя, оскільки розмір судового збору буде щонайменше у 8 разів більший, ніж нині існуючий.

Згідно нового закону, розмір судового збору буде вираховуватись з мінімальної заробітної плати, що встановлена на 1 січня поточного року в сумі 941 грн. Отже за подання адміністративного позову немайнового характеру, що нині сплачують діти війни, судовий збір збільшено з 3.40 грн. до 28.23 грн. (0.03% від мінімальної зарплатні).

Новим законом також визначено, коли судовий збір не справляється, у тому числі за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної незаконними рішеннями, діяннями органу влади, або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою. Саме за таких обставин, коли з вини нинішніх посадовців чи їх попередників дітям війни завдано шкоди у вигляді недоплаченої пенсії, підвищеної на 30% надбавку у повному розмірі, діти війни мають бути звільнені від сплати судового збору, проте на це марно сподіватись.

Безперечно, правосуддя в Україні стає значно дорожчим, проте ще менше доступнішим для простих людей, адже вже нині суди перетворились у владні придатки, які керуються не Конституцією, чи Законом, а політичної доцільність чи вказівками можновладців.

Все б і нічого, аби не наслідки такої законотворчості для дітей війни, що лише через суд можуть відновити і відстояти свої права.

Зважаючи на те, що ЗУ №7530-VI "Про судовий збір" Президентом не підписаний та чинності не набрав, суди продовжують приймати, накопичувати, майже не розглядаючи справи дітей війни, щоб вже після набрання законом чинності повернути без розгляду через сплату судового збору в неналежному розмірі. Звичайно, в правовій і справедливій країні мало б бути інакше - суд мав би винести ухвалу про усунення недоліків (для сплати (доплати) судового розміру до належної суми) в розумні терміни. Проте в нашій державі це, майже, неможливо, а якщо і буде, то лише там, де у суддів залишилась людська совість та повага до громадян.

Таким чином, з прийняттям цього закону влада вкотре створила процесуальні перешкоди, заклавши міни уповільненої дії на дорозі, якою діти війни йдуть до суду за справедливістю, зробивши заручниками цієї ситуації і працівників суду і громадян.

Враховуючи невизначеність ситуації у часі рекомендую активістам, що допомагають дітям війни, не робити одну і ту ж роботу двічі, що може викликати нерозуміння чи нарікання з боку людей, а подавати позови, коли нарешті закон №7530-VI "Про судовий збір" набере чинності, сплачуючи судовий збір за його подання вже 28.23 грн. Тобто, перечекати невизначеність, або іншими словами, - обійти мінні поля. Прошу прийняти до уваги і те, що після повернення позову в разі сплати судового збору у розмірі меншому, ніж передбачено законом, відповідь УПФУ буде застарілою та перевищуватиме строк в 1 місяць для звернення до суду, що потім навіть в разі сплати 28.23 грн., згідно положень КАСУ, дасть суду формальні підстави залишити позовні вимоги без задоволення. Є ще один шлях - можна вже нині подаючи позов, сплачувати судовий збір в розмірі 28.23 грн., що визначений прийнятим, але ще не чинним законом. Проте і так ризикуючи можна наразитись на ситуацію, коли суд буде вважати судовий збір сплаченим в неналежному розмірі та прийме небажане рішення, що буде аналогічним вище згаданим.

Хочу нагадати, що 14.06.2011 р. Верховна Рада України прийняла Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", що був підписаний Гарантом Конституції та згідно з яким у 2011 р. норми і положення ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" мають застосовуватись у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Враховуючи таке і теоретичну можливість виконання владою своїх обіцянок щодо збільшення доплат до пенсій дітям та учасникам війни до 10% можна вже стверджувати очевидний факт в іншому - гроші уряд ще не добавив, а депутати Верховної ради їх вже частково відібрали.

То ж не дарма існує народна мудрість - не слухай, що кажуть, а дивись, що роблять.Валентин Сміхун


«Центр Інформаційних Технологій "БРАВО" »